Edessä kahden vierasottelun viikonloppu

Hokilla on tulevana viikonloppuna edessään kaksi vierasottelua, kun kajaanilaiset matkaavat FPS:n ja Järvenpään Haukkojen vieraaksi.

Lauantainen vastus FPS on alkukauden aikana pelannut viisi ottelua, joista forssalaiset ovat saaneet yhteensä yhdeksän pistettä. Viikonloppuun FPS lähtee sarjan neljänneltä sijalta. Edellisen kerran FPS pelasi keskiviikkona, jolloin Porvoon Hunters oli heitä vahvempi luvuin 3–7.

– FPS on perinteinen Suomi-sarja-joukkue, joka on aina ollut hyvä tähän sarjaan. Varmasti kova haaste taas edessä, kun kyseessä on ensimmäinen tuplavierasreissu, Hokin päävalmentaja Jukka Niiranen kommentoi.

– Ajattelemme tietenkin peli kerrallaan, emme ole puhuneet vielä ollenkaan sunnuntain pelistä. Ensimmäinen pitkän matkan reissu edessä ja meidän täytyy olla valmiina ottelun alkuun.

Viikonlopun otteluihin Hokki saa näillä näkymin kaikki pelaajat käyttöön, kun Riku Korhonen pääsee pelaamaan kauden ensimmäiset sarjapelinsä.

– Viikko ollaan harjoiteltu hyvin, hyökkäyksen osalta meidän rosteri alkaa olemaan täysi Korhosen paluun myötä.

Hokin alustava kokooonpano FPS-otteluun:

19 Peter Gápa – 13 Jaakko Heiskanen – 16 Niko Saarenpää
15 Heikki Klemetti – 8 Niki Huovinen – 23 Riku Korhonen
17 Alex Olkinuora – 26 Martins Vitolins – 14 Roberts Locans
27 Tommi Klemetti – 12 Oscar Leppänen – 31 Erno Räisänen

95 Jarkko Heikkinen – 70 Alexander Liulchuk
5 Olli-Pekka Tuikka – 28 Micke Niemelä
10 Alejandro Ramirez – 7 Juho-Ville Kyllönen
4 Jesse Manninen

35 Severi Kinnunen (AM) – 3 Joni Antikainen

Lisäksi Vili Kauppinen on mukana reissussa. Hyökkääjät Jesse Niskanen ja Toni Koskinen pelaavat viikonlopun A-junioreissa.

Seuraavat ottelut:
La 7.10.2017 FPS–Hokki klo 17.00
Su 8.10.2017 Haukat–Hokki klo 17.20
La 14.10.2017 Riemu–Hokki klo 18.30
Su 15.10.2017 Hokki–VG-62 klo 16.00

Pääseekö Hokki juhlimaan FPS:n vieraana? (Kuva: Tuomas Juntunen)