Hokki lähtee työnteon kautta Jokipoikien kimppuun

Kauden kolmella voitolla ja yhdellä tappiolla aloittanut Kajaanin Hokki jatkaa pelejään keskiviikkoiltana kotiottelulla. Vastaan saapuu sarjataulukossa kymmenentenä oleva Joensuun Jokipojat.

Ottelu on joukkueiden ensimmäinen keskinäinen Hokin Mestis-paluun jälkeen.

–Asetelma otteluun on jännä, kun emme ole vielä kohdanneet Jokipoikia. Meillä on pari vaikeaa ottelua alla, niin meidän pitäisi saada viisikkopeli toimimaan ja päästä pois pesukoneesta. Lauantain tapaista kyykkäystä ei saa enää tapahtua, Hokin kultakypärä Jarkko Harjula linjaa.

–Fiilis on hyvä ja kaikkihan on vielä uutta ja jännää, kun kokoajan tulee vastaan joukkueita, joita ei olla vielä kohdattukaan ja päästään mittaamaan tasoa uusia joukkueita vastaan.

Otteluun kajaanilaisjoukkue lähtee ”Sodankylän Bolshunovin” mukaan puolustuspään kautta.

–Lähdetään pelaamaan huolellisesti työnteon ja puolustuspään kautta, Harjula tiivistää pelisuunnitelman.

Jokipojat vahvistui tiistaina Sami Mutasella, joka ei kuitenkaan pelaa vielä keskiviikkona. Sen sijaan ärjypaitojen riveissä Kajaanissa nähdään Hokista tuttu Erno Räisänen ja kokoonpanoon palaava Lassi Raitanen.

Pääseekö Hokki tuulettamaan kauden kolmatta kotivoittoa Jokipoikien kustannuksella? (Kuva: Tuomas Juntunen)

Viikon ottelut:

Ke 9.10. klo 18.30 Hokki–Jokipojat
Pe 11.10. klo 18.30 IPK–Hokki
La 12.10. klo 17.00 Hokki–Hermes