Hokki voittoon keskiviikkona

Hokki otti keskiviikko-illan ottelusta Jokipojista 2-7 (1-1, 1-1, 0-5) voiton. Joukkueet kohtaavat toisensa uudelleen jo perjantaina, kun joensuulaiset saapuvat Kajaaniin. 

Kajaanin Hokki nappasi kolmannen erän maaleillaan voiton Jokipojista ottelussa, jossa numerot eivät koko totuutta kertoneet. Maalinteon aloitti Hokki, kun Aleksi Mäkelä vei linnapaidat 0-1-johtoon ajassa 7.55. Jokipojat tulivat tasoihin, kun kellossa oli lukemat 17.05. Maalintekijänä toimi Ville Silvast. Toisen erän ensimmäisen maalin teki Jokipojat, maalintekijä siirretyn rangaistuksen aikana Eetu Rissanen ja maalintekoaika 30.58. Michal Kristof tasoitti pelin Hokille pari minuuttia myöhemmin, ajassa 32.55.

Kolmannessa erässä Hokki aloitti todellisen maalishown, kun joukkue mätti taululle viisi maalia. Ensimmäinen tuli erän toisella minuutilla, kun Niklas Näppi siirsi joukkueen toista kertaa pelin aikana johtoon ajassa 41.02. Muutamaa minuuttia myöhemmin, ajassa 47.29, Markus Piispanen sivalsi Hokille 2-4-johdon ylivoimalla. Hokin illan viidennen viimeisteli Eetu Patronen, kun kello näytti aikaa 54.22. 2-6 ja 2-7-maalit Hokki iski tyhjään maaliin toiseksi viimeisellä peliminuutilla, maalintekijöinä Markus Piispanen ja Markus Korkiakoski.

— Kyllä nämä loppuluvut valehtelevat jonkin verran illan kulusta, oikeasti peli oli paljon tasaisempi. Kolmannessa erässä tehokkuus joukkueelta maalintekopaikoissa oli hyvää luokkaa. Kenttätapahtumiin nähden olisi yhden maalin ero ollut parempi kuvastamaan ottelua, kuin tälläiset murskaluvut, kuvailee Hokin päävalmentaja Jari Laukkanen.

— Kaksi ensimmäistä erää oli joukkueelta hyvää ja jämäkkää puolustuspeliä. Jokipoikien maalipaikat olivat ensimmäisten 40 minuutin aikana vähissä ja usea niistäkin paikoista tulivat omasta heikosta kiekollisesta pelistä johtuvia. Vaikka kolmas erä voitettiinkin 5-0, niin siitä jäi eniten mietittävää näin valmentajalla. Siinä Jokipojat pääsivät useampaan kertaan pelaamaan itsensä maalipaikkaan meidän viisikon lävitse, jatkaa Laukkanen.

Kärppä-laina Taneli Siikaluoma iski taululle tehot 0+2.

Kärppä-laina Taneli Siikaluoma iski taululle tehot 0+2.

Ottelu oli Hokin harjoituskauden viides kamppailu. Edellisistä otteluista joukkue nappasi kaksi voittoa RoKista, voiton Sportista ja tappion IPK:sta.

— Tässä ottelussa oli Mestis-tasoista kamppailupeliä ja intensiteettiä joukkueiden välillä hetkittäin. Ottelun sisällä oli sellaista peliä, jolla voi lähteä kolmen viikon päästä alkavaan Mestis-kauteen, päättää Laukkanen.

Maalit:
7.55 0-1 Mäkelä (Klemetti)
17.05 1-1 Silvast (Muranen, Kaijomaa)
30.58 2-1 Rissanen (Holttinen) SR
32.55 2-2 Kristof (Viirlas, Valchar)
41.02 2-3 Näppi (Siikaluoma, Humaloja)
47.29 2-4 Piispanen (Humaloja, Näppi) YV
54.22 2-5 Patronen (Kurkinen)
58.10 2-6 Piispanen (Humaloja) TM
58.55 2-7 Korkiakoski (Siikaluoma, Seppelin) TM

Torjunnat:
Edelmann 11+12+9=32
Smura 4+5+8=17

Jäähyt:
Hokki 3x2min
Jokipojat 3x2min

Yleisöä: 401

Seuraava ottelu perjantaina 28.8 Hokki-Jokipojat 18.30 Kajaanin jäähallissa.