Markus Korkiakoski pelaa lauantaina Hokki-paidassa
Kajaanin Hokki saa lauantain KOOVEE-otteluun kovan vahvistuksen, kun keskushyökkääjä Markus Korkiakoski pelaa Hokissa ainakin lauantain juhlaottelussa.
25-vuotias Markus Korkiakoski on pelannut urallaan aiemmin Hokissa kolme kautta vuosina 2014–2017. Hokin ykkössentterinä keväällä 2016 pelannut Korkiakoski voitti Hokissa Mestis-hopeaa.
Korkiakoski pelasi alkukauden Hermeksen paidassa 13 ottelua tehoin 2+1.
– Korkiakoski on laatusentteri, joka on pelannut huipputasolla Mestiksessä. Tämä kausi ei ole hänellä lähtenyt käyntiin kunnolla syystä tai toisesta, Hokin valmentaja Pasi Häkkinen kommentoi.
– Hän tuo meille paljon kokemusta, taitoa ja sisukkuutta, joiden kautta hän tuo esimerkkiä meidän nuorelle joukkueelle. Nuoresta iästä huolimatta hän on kokenut pelaaja, Häkkinen jatkaa.
Korkiakosken mahdollinen jatko Hokissa selviää myöhemmin.
Suomi 100 -juhlaottelu sekä Marko Kilpeläisen juhlaottelu Hokki–KOOVEE la 2.12. Kajaanin jäähallissa kello 17!

Markus Korkiakoski palaa Hokki-paitaan KOOVEE-otteluun. (Kuva: Tuomas Juntunen)