Pasi Häkkinen: ”Rohkeutta pitää saada enemmän peliin”

Kajaanin Hokin ja Tampereen KOOVEEn välinen karsintasarja jatkuu torstaina Tampereella. Sarja on kahden ottelun jälkeen KOOVEElle 2–0.

– Torstaita kohti mennään ja peli kerrallaan tässä eletään. Huomenna meillä on taas uusi mahdollisuus, mutta meidän pitää parantaa kahdesta aikaisemmasta ottelusta, Hokin valmentaja Pasi Häkkinen kommentoi.

Hokki-luotsi näkee sarjan kääntyvän joukkueelle vaihto kerrallaan pelaamisen kautta.

– Jokainen yksittäinen vaihto ja tilanne pitää vain pelata vähän paremmin ja huolellisemmin. Pitää puolustaa jämäkästi silloin, kun tarvitsee ja hyökkäyksessä pelata enemmän maalia kohti ja voittaa siellä irtokiekkoja. Rohkeutta ja tunnetta pitää saada enemmän peliin.

Joukkueiden toinen keskinäinen kohtaaminen päättyi tiistaina KOOVEEn 1–5-vierasvoittoon. Hokin tiistain ainoan osuman teki Heikki Klemetti.

– Meiltä oli otteluun huono lähtö, kun heti alkuun tuli jäähy ja KOOVEE teki maalin ja pääsi tavallaan kuskin paikalle. Muutama isompi virhe siihen lisää ja tuntui, että he saivat vähän halvalla niin selvän johdon. Lopun taistelu oli meiltä ihan hyvää, mutta se ei vain riittänyt, Häkkinen summaa.

Toinenkaan karsintaottelu ei tuonut Hokille juhlan aiheita. (Kuva: Tuomas Juntunen)

Hokki–KOOVEE 1–5 (0–2, 1–2, 0–1)

Maalit:
2.21 0–1 Sami Tamminen (Valtonen, Laakso)
15.49 0–2 Ville Saloranta (Laakso) VoM
21.21 0–3 Riku Sihvonen (Elomaa)
23.29 0–4 Riku Sihvonen AV
39.42 1–4 Heikki Klemetti (Saarenpää, Räisänen) YV
57.58 1–5 Niki Huovinen (Sillanpää, Elomaa) YV

Torjunnat:
Lari Kukkohovi 8+8+5=21
Tomi Risteli 6+6+5=17

Jäähyt:
Hokki 4x2min, 1x10min (Räisänen)
KOOVEE 7x2min, 2x10min (Walli, Mäkelä)

Yleisöä: 1048