Teemu Seppänen päättää uransa tähän kevääseen: ”Toivottavasti saamme tuen joukkueen taakse loppukaudella”
Maalivahti Teemu Seppänen, 33, on kantanut tällä kaudella pääosan torjuntavastuusta Hokin maalilla.
SuPS-kasvatti kertoo, että kuluva kausi jää todennäköisesti hänen viimeiseksi.
– Kyllä sen uskaltaa sanoa, että nyt on minulla viimeinen kausi menossa. Mielellään vietän jatkossa aikaa muuallakin, kun kotona on pieniä lapsia. Perhe menee jääkiekon edelle ja tässä iässä pitää alkaa miettiä työkuvioitakin, Seppänen sanoo.
– Nyt otan kaiken irti tästä kiekkoajasta.
Seppänen on työskennellyt pelaamisen ohella Eezy Henkilöstöpalveluiden Kajaanin toimipisteessä.
– Tämä on minulle ensimmäinen Mestis-kausi, kun samaan aikaan olen töissä ja pelaan. Onhan se välillä raskasta ja se aika on myös kotoa pois.
– Pakko arvostaa niitä pelaajia, jotka koko uransa teki töitä ja pelasi. Silloin tarvitsee hyvää joustavuutta työpaikalta ja minulla on onneksi ollut sellainen etu, että kaikki on järjestynyt.
Sepin toive: tuki joukkueen taakse loppukaudeksi
Vaikka kausi ei ole ollut joukkueelle helppo, Seppänen haluaa esittää toiveen kainuulaiselle kiekkoyleisölle.
– Kajaanissa tämä kevät on tärkeää aikaa hokkilaisille, jotka ovat olleet pitkään seuran mukana. Olen melkein koko Mestis-urani pelannut Hokissa ja tämä on tärkeä seura minulle. Toivottavasti saamme tuen joukkueen taakse loppukaudella. Sitä varmasti tarvitaan.
Runkosarjan viimeiset ottelut:
Pe 28.2. klo 18.30 Hokki–RoKi
Ke 4.3. klo 18.30 Hokki–IPK
Pe 6.3. klo 18.30 KOOVEE–Hokki
La 7.3. klo 17.00 Peliitat–Hokki
Ke 11.3. klo 18.30 Hokki–Hermes
KUVA: Tuomas Juntunen
Katso lisää Sepin mietteitä ja värikkäitä tarinoita hänen uransa varrelta!